Jak používat tonometr?

K Vánocům jsem dostal  od dětí tonometr. Nevím přesně, jak bych ho měl správně používat. Můžete mi poradit?

Mám pocit, že někde dělám chybu. Většinou naměřím stejné hodnoty, ale občas jsou úplně jiné. Je to nebezpečné?

Děkuji za odpověď 

A.B. Praha

Odpověď

Dobrý den,

pokusíme se poradit, jak nejlépe svedeme. Nepíšete, jaký typ tlakoměru jste dostal. 

Obecně platí, že měření jakýmkoliv tlakoměrem  byste měl provádět v klidu, tj. nejméně po 5 minutách bez fyzické aktivity. Při měření dbejte, aby ruka, na níž provádíte měření, nebyla zaškrcena těsným vyhrnutým rukávem a aby měřící manžeta měla kontakt s pokožkou (aby pod ní nebyl oděv). při měření nemluvte. Lze doporučit 1 měření ráno, poté co se probudíte a 1 měření v průběhu dne, po běžné zátěži. Výsledky  měření si zaznámenávejte.

V praxi se  za nejspolehlivější považují tlakoměry pažní (takové, s jakými se setkáte v ordinaci lékaře.) Při měření pažním tlakoměrem se vždy pohodlně usaďte. Dbejte, aby při měření byla paže volně položená (např. na stole, u kterého sedíte) v úrovni srdce, dlaň směřovala vzhůru. V sedu dbejte na to, že nohy nejsou zkřížené, nechte je volně vedle sebe.

Tlakoměry zápěsťové bývají o něco citlivější na konkrétní polohu těla (doporučuje se standardizovaný postoj - "pozdrav americké vlajce"  s měřícím přístrojem na levém zápěstí a s  levou rukou na pravém rameni.

Co se týče mírného kolísání tlaku, je přirozený. Nenechte se vyděsit jednorázovým naměřením příliš vysoké nebo nízké hodnoty, pokud netrvá delší dobu a není spojeno s dalšími obtížemi (dušnost, bolest na hrudi nebo naopak mžitky před očima, točení hlavy) V každém případě vždy nezapomeňte sdělit data a naměřené hodnoty TK Vašemu ošetřujícímu lékaři při každé návštěvě.

S pozdravem

 

PharmDr. Pavel Šroub